Resultat

KM-mästare 2019

Ranch trail- Elin Viitanen & Hustlers Gold

Trail at hand- Ingela Pettersson & Calibars Frozen Magic

Trail- Veronica Brännlund & Orion

Showmanship- Ingela Pettersson & Calibars Frozen Magic

Versatile- Elin Viitanen & Hustlers Gold

Ranch riding- Elin Viitanen & Hustlers Gold

Horsemanship- Elin Viitanen & Hustlers Gold

Pleasure- Veronica Brännlund & Jackpot

Bedömningsprotokoll från E, D, C tävlingen med KM 25 augusti 2019

Tidresultat från KM 9/9 -18


POLE BENDING

Ryttare:

Häst:

Heast 1:

Heat 2:

Totaltid:

Moa Mulder

Odina

34,67 sek

Utesluten, fel väg

-

Susanne Karning

Sonette

32,32 sek

30,54 sek (+5 sek=35,54)

67.86 sek

Jennifer Karning

Anderers Troy

28,53 sek

27.70 sek

56,23 sek

Ida Hagwall

Arbousier

36,54 sek

37,42 sek

74,26 sek

BARREL RACE

Ryttare:

Häst:

Heast 1:

Heat 2:

Totaltid:

Susanne Karning

Sonette

23,37 (+5 sek=28,37)

22,19 sek

50,56 sek

Moa Mulder

Odina

21,91 sek

22,41 sek

44,32 sek

Ida Hagwall

Arbousier

23,65 sek

21,67 sek

45,32 sek

Jennifer Karning

Anderers Troy

18,17 sek

17,68 sek

35,85 sek

Veronica Brännlund

Jackpot

27,36 sek

26,64 sek

54 sek

Jenny Norén

Simson

29,11 sek

28,49 sek

57,6 sek

FWR´s duktiga KM-mästare 2018:

1.  Ranch Trail- Elin Viitanen med Hustlers Gold

3. Trail- Linn Pettersson med Already Glowing

4. Versatile Horse- Elin Viitanen med Hustlers Gold

7. W. Horsemanship- Linn Pettersson med Already Glowing

8. Pleasure- Veronica Brännlund med Jackpot

9. W. Riding- Elin Viitanen med Hustlers Gold

11. Pole Bending- Jennifer Karning med Anderers Troy

12. Barrel Race- Jennifer Karning med Anderers Troy

Tidsresultat från träningstävlingen 6/6 -18


POLE BENDING

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Moa Mulder

Odina

36,85 sek

36,53 sek

73,38 sek

Liselotte Agerberg

Prins Oliver II

36,47 sek

37,30 sek (+5 sek=42,30)

78,77 sek

Kajsa-Stina Kindström

Safir Knight Of Arabia

27,68 sek

23,50 sek

51,18 sek

BARREL RACE

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Liselotte Agerberg

Prins Oliver II

25,39 sek

24,58 sek

49,97 sek

Kajsa-Stina Kindström

Safir Knight Of Arabia

18,68 sek

18,54 sek

37,22 sek

Moa Mulder

Odina

23,48 sek

22,39 sek

45,87 sek

Elvira Lennartsson

Gunne Hjärta

43,68 sek

39,56 sek

83,24 sek

Tävlingsresultat, bedömningsprotokoll och tidsresultat från årets KM 9 September 2017

Se bilder på våra KM-mästare under fliken "galleri"

KM-mästare 2017:

1. Ranch Trail- Helena Persson med Happy Boy

3. Trail- Sandra Goffe med Filliee

4. Showmanship- Sandra Goffe med Filliee

5. Western Riding- Helena Persson med Happy Boy

6. Western Horsemanship- Titti Dahl med Brewster

7. Ranch Riding- Elin Viitanen med Hustlers Gold

8. Pleasure- Titti Dahl med Brewster

9. Reining- Moa Ahlén med Doc Olena Lancer

10. Versatile Horse- Elin Viitanen med Hustlers Gold

11. Barrel Race- Gustav Norman med Sissou Des Mejeries

12. Pole Bending- Jennifer Karning med Andersers Troy

 

Bedömningsprotokoll och tidsresultat hittar ni här nedan, klicka för att se större.


Ranch Trail                                    Trail                                             Showmanship                              W. Riding                                       W. Horsemanship                        Ranch Riding

Reining

Versatile

POLE BENDING

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Placering:

Kajsa-Stina Kindström

Safir Knight Of Arabia

39,04 sek

26,82 sek

65,86 sek

2

Jennifer Karning

Andersers Troy

27,09 sek (+5 sek=32,09)

27,40 sek (+5 sek=32,40)

64,49 sek

1 samt KM-mästare

Moa Mulder

Scilla

(1,47,81 sek) Broken Pattern

1,36,10 sek (+5sek=1,41,10)

-

4

Gustav Norman

Sissou Dej Mejeries

29,90 sek (diskn. heat 1 pga att ha ridit förbi mållinjen under banans gång.)

29,72 sek

-

3

BARREL RACE

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Placering:

Kajsa-Stina Kindström

Safir Knight Of Arabia

20,06 sek

20,52 sek

70,58 sek

2

Jennifer Karning

Andersers Troy

17,60 sek

17,75 sek

35,35 sek

Disk. pga fel betsling

Moa Mulder

Scilla

52,03 sek

48,20 sek

100,23 sek

4

Gustav Norman

Sissou Dej Mejeries

18,48 sek

19,23 sek

37,71 sek

1 samt KM-mästare

Susanne Karning

Sonette

23,38 sek

22,15 sek

45,53 sek

3

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tidsresultat från FWR's träningstävling 10/9-2016

BARREL RACE

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Jennifer Marklund

Anders Ers Troy

18,17 sek

18,06 sek

36,23 sek

Anna Lennartsson

Pohzalka

19,69 sek

19,19 sek

39,59 sek

Kajsa-Stina Persson

Lauwtje

29,08 sek

21,01 sek

50,09 sek

Tilde Lindgjerdet

Katinka

27,54 sek

28,93 sek

56,47 sek

Julia Åhs

Filippa G.T

30,61 sek

29,64 sek

60,25 sek

Alma Mulder

Enya

35,08 sek

25,75 sek

60,83 sek

Moa Göransson

Given To Fly

33,41 sek

31,41 sek

64,82 sek

POLE BENDING

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Anna Lennartsson

Pohzalka

26,53 sek

26,35 sek

52,88 sek

Kajsa-Stina Persson

Lauwtje

29,34 sek

29,06 sek

58,40 sek

Jennifer Marklund

Anders Ers Troy

28,74 sek

28,11 sek +5 tidfel=33,11 sek (pinne vält)

61,85 sek

Alma Mulder

Enya

33,81 sek

36,63 sek

70,44 sek

Moa Göransson

Given To Fly

- (1.09.01) disk.pga fel ridväg

- (1.16.00) disk. fr Heat 1 samt fel ridväg och vält 3 pinnar)

-

Tidsresultat från FWR's pröva-på-tävling 17/10-2015

BARREL RACE

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Kajsa-Stina Persson

Lauwtje

23,4 sek

23,5 sek

46,9 sek

Elin Viitanen

Grojdon

23,8 sek

23,2 sek

47 sek

Sandra Goffe

Fillie

32 sek

43,6 sek

75,6 sek

Kajsa-Stina Persson

Katinka

24,4 sek

23,5 sek

47,9 sek

POLE BENDING

Ryttare:

Häst:

Heat 1:

Heat 2:

Totaltid:

Kajsa-Stina Persson

Katinka

31,4 sek (felaktig ridväg)

-

-

Elin Viitanen

Grojdon

36,3 sek

33,9 sek

70,2 sek

Kajsa-Stina Persson

Lauwtje

31 sek

29,5 sek

60,5 sek

High Point Riders 2013:

 

-Nils-Erik Haglund

595 poäng på 34 st klasser.

 

-Lotta Martinsson

291 poäng på 17 st klasser.

 

-Isabella Karlsson

221 poäng på 15 st klasser.

 

 

Klubbmästare 2013:

 

* Pleasure,  Nils-Erik Haglund på Klassy Skipster

* Trail, Nils-Erik Haglund på Klassy Skipster

* Western Horsemanship, Nils-Erik Haglund på Klassy Skipster

* Trail at hand, Dennis Svensson med Pretty Vision

* PoleBending, Lotta Martinsson på MG Pride

* BarrelRace, Lotta Martinsson på MG Pride

* Showmanship, Sofie Bloch med Very Presious Doll

 

High Point Riders 2012:

 

-Inger Kvarnström

333 poäng på 28 st klasser

 

-Sofia Egertz

315 poäng på 18 st klasser

 

-Elin Jalaks

258,3 poäng på 15 st klasser

 

-Jessica Enander

156 poäng på 13 st klasser

 

 Klubbmästare 2012:

 

* Trail, Jenny Lindkvist, Heart

* Reining-Western Riding, Carola Larsson, Taps Lucky Bar

* Trail at hand, Carola Larsson, Lancers Super Girl

* Pleasure-Western Horsemanship, Nils-Erik Haglund, Klassy Skipster

* Showmanship, Dennis Svensson, Pretty Vision

 

High Point Riders 2011:

 

-Mirja Wahlberg

221 poäng på 12 st klasser

(medel 18,41 p/klass)

 

-Inger Kvarnström

131 poäng på 8 st klasser

(medel 16,37 p/klass)

 

Klubbmästare 2011:

 

* Showmanship, Inger Kvarnström, MA´s Inviting Blue Eyes

* Trail at Hand, Iida Paananen, Panter Hornline

* Trail, Mirja Wahlberg, Sixten

*Western Pleasure, Mirja Wahlberg, Sixten

* Western Riding, Mirja Wahlberg, Sixten

* Western Horesmanship, Mirja Wahlberg, Sixten

* Versatile Horse, Jeanette Finnström, Hint´s Sweet Girl

* Reining, Jenny Lindkvist, Heart

Copyright © All Rights Reserved